IPB WARNING [2] reset() expects parameter 1 to be array, boolean given (Line: 1631 of /sources/action_public/topics.php)
IPB WARNING [2] Invalid argument supplied for foreach() (Line: 1633 of /sources/action_public/topics.php)
Экопоход "годовое Коло" - Ролевые игры в Беларуси

Здравствуйте, гость ( Вход | Регистрация )

Forum Rules Локальные правила (от 22 ноября 2005 года)
> Экопоход "годовое Коло", Изучение смысла солярных праздников и их взаимосвязи
Солярные праздники
Всего голосов: 0
Гости не могут голосовать 
Ратмир
post Среда, 5-oe Июля 2006, 11:17
Сообщение #1

Язычник
Group Icon
Приключенец

Приветствую! smile.gif

Рад пригласить людей, интересующихся живыми традициями, в экопоход "Годовое Коло". Вопросы, которые хотелось бы обсудить:
+ Суть «годового коло» и взаимосвязь с жизнью человека;
+ Смысл четырех основных солярных праздников;
+ Время их празднования, чем обусловлен его выбор;
+ Особенности организации и проведения солярных праздников.

Сразу предупреждаю - у меня есть настрой на серьезную работу, и, хотя веселиться мы тоже будем tongue.gif , идущим в поход желательно подготовиться по теме загодя, взять необходимые книги и распечатки, а также заранее самостоятельно поразмыслить над поднятыми вопросами rolleyes.gif biggrin.gif

Поход состоится 14-16 июля (с вечера пятницы до вечера воскресенья), место пока можно выбрать, так что слушаю ваши предложения wink.gif

Если есть вопросы - задавайте их здесь или на сотовый 766-46-83. До скорого! smile.gif

P.S. Для тех, кому интересно, к сообщению прикреплены результаты экопохода "Язычество: прошлое, настоящее, будущее" - основные черты язычества как их видим мы wink.gif

Прикрепленные файлы
Прикрепленный файл  yazichestvo.doc ( 22 килобайт ) Кол-во скачиваний: 1170
User is offlinePM
Go to the top of the page
+Quote Post
2 страницы V  1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Ответов(1 - 19)
bekar
post Пятница, 7-oe Июля 2006, 06:02
Сообщение #2

Большая распродажа и раздача тут: www.medievalbelarus.org/ru/new
Group Icon
Приключенец

Хочу...
User is offlinePM
+Quote Post
Черная вдова
post Пятница, 7-oe Июля 2006, 08:49
Сообщение #3

Вольный Ветер
Group Icon
Приключенец

Ну вот, время нашёл sad.gif
А я 15 собиралась на этно музыку съездить послушать...
Посмотрим, может и получиться с вами, хотелось бы!
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Воскресенье, 9-oe Июля 2006, 17:44
Сообщение #4

Язычник
Group Icon
Приключенец

Цитата(bekar @ 07 July 2006, 07:02 ) *

Хочу...

Едь... rolleyes.gif biggrin.gif

Цитата(Черная вдова @ 07 July 2006, 09:49 ) *

А я 15 собиралась на этно музыку съездить послушать...
Посмотрим, может и получиться с вами, хотелось бы!

Чтож, по многочисленным просьбам трудящихся rolleyes.gif совмещаю приятное с полезным, итого получается:

Экопоход "Годовое Коло" с вечера пятницы 14-го до вечера субботы 15-го июля
+
Первый фестиваль этнической музыки "Вольнае паветра" в ночь с 15-го на 16 июля (см. подробнее)
=
Полнейший отрыв на все выходные!!! biggrin.gif cool.gif dance.gif

---

Итак, для тех, кто поедет: встречаемся в пятницу в 18.00 на выходе из метро Институт Культуры, там где ларьки с цветами. Электричка до "Новой Жизни" rolleyes.gif идет в 18.21 (прибытие на место - в 21.11), стоимость билета - 4.680 руб. Так как эта электричка - последняя, просьба приходить во время smile.gif

Если вы хотите спать в палатке, но у вас ее нет - позвоните мне до вторника cool.gif В остальном - все как обычно: еду на себя + вкусняшки к чаю к общему столу + подготовка по теме. К "тусовщикам" просьба - приезжайте сразу на фэст, у похода же стоят конкретные задачи, над которыми мы будем думать, и мешать нам в этом не стоит angry.gif wink.gif В остальном же - рад буду увидеть новые лица ph34r.gif biggrin.gif

До скорой встречи!

Сообщение отредактировал Ратмир - Воскресенье, 9-oe Июля 2006, 17:46
User is offlinePM
+Quote Post
Черная вдова
post Вторник, 11-oe Июля 2006, 17:43
Сообщение #5

Вольный Ветер
Group Icon
Приключенец

ОТЛИЧНО!!!
В таком случае я с вами biggrin.gif
Вот только насчёт подготовки unsure.gif Подскажи что поискать rolleyes.gif
bekar
Если чего-то хочется, то надо делать smile.gif Тем более, что не пожалеешь!
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Вторник, 11-oe Июля 2006, 23:04
Сообщение #6

Язычник
Group Icon
Приключенец

Цитата(Черная вдова @ 11 July 2006, 18:43 ) *

Вот только насчёт подготовки unsure.gif Подскажи что поискать rolleyes.gif

Ищи любую инфу по солярным праздникам tongue.gif Их наиболее часто употребляемые названия: Купала, Коляда, Масленица и Овсень. Также подойдет общая информация по годовому коло. Задача: инфу собрать, проанализировать, выделить общие моменты и сделать выводы rolleyes.gif biggrin.gif Успехов, и до встречи в пятницу! wink.gif
User is offlinePM
+Quote Post
RErox
post Вторник, 18-oe Июля 2006, 11:08
Сообщение #7

Посвященный
Group Icon
Приключенец

sad.gif
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Пятница, 21-oe Июля 2006, 11:15
Сообщение #8

Язычник
Group Icon
Приключенец

Цитата(RErox @ 18 July 2006, 12:08 ) *

sad.gif

tongue.gif Ну и чего ты такой смурной?? rolleyes.gif Хотя, причины найти можно - впечатлений от похода предется ждать долго... unsure.gif Дело в том, что из 8 человек, которые собирались поехать, у всех нашлись веские (заболел, уезжаю на юг, жена не успела вернуться, с работы не отпускают) причины не поехать blink.gif Так что поход прошел у меня на даче в составе 2-х человек: меня и Русы wink.gif В принципе, с целями похода мы поработали довольно хорошо, есть даже, чем поделиться biggrin.gif (я нарисовал годовое коло). Лето, похоже, не катит для таких мероприятий - будем ждать осени! smile.gif

Прикрепленное изображение

Сообщение отредактировал Ратмир - Пятница, 21-oe Июля 2006, 11:16
User is offlinePM
+Quote Post
Яраслаў
post Пятница, 21-oe Июля 2006, 13:13
Сообщение #9

Guardsman
Group Icon
Приключенец

А адкуль, прабач, у вас узяліся неславянскія сьвяты? Лугнаса? Самайн? Імболк? Бэльтан?
Чым славянскія сьвяты не спадабаліся? Пярунаў дзень (20 ліпеня), Марын дзень (21 лістапада), Вялесаў дзень (11 лютага) і Веснавое Макош'е (9 траўня), адпаведна? Сэнс у іх такі ж самы - азначэньне восьмых частак году, супрацьлегласьць Жыцьця й Сьмерці, Моцы і Розуму.
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Пятница, 21-oe Июля 2006, 16:19
Сообщение #10

Язычник
Group Icon
Приключенец

Цитата(Яраслаў @ 21 July 2006, 14:13 ) *

А адкуль, прабач, у вас узяліся неславянскія святы? Лугнаса? Самайн? Імболк? Бэльтан?

Адтуль, што трэба было у паход пайсцi, тады, мабыць, i па-iншаму адбылося unsure.gif А то разважаць на форуме - гэта адно, а у рэале - зусiм iншае rolleyes.gif Гэта па-першае. А па-другое - на маю думку, у славян больш праработаны сонечныя даты, а у кельтау - лунныя (Самайн, Iмболк i iншые), вось i мае рацыю узять лепшае адтуль i адтуль smile.gif

Пярунаў дзень (20 ліпеня), Марын дзень (21 лістапада), Вялесаў дзень (11 лютага) і Веснавое Макош'е (9 траўня), адпаведна?

Разумееш, мы пакуль што прыйшлi да таго, што багоу мы чапаць не будзем, бяз iх пака жывем. А кельтскiя святы як раз такого да багоу дакрынення, як славянскiя, не маюць.

Сэнс у іх такі ж самы - азначэньне восьмых частак году, супрацьлегласьць Жыцьця й Сьмерці, Моцы і Розуму.

Супрацьлеглаць "Моцы і Розуму" - гэта было моцна biggrin.gif На конт iх сэнса ёсць яшчэ шмат пытанняу, i калi з сонечнымi святамi яшчэ больш-менш, то з гэтымi... dry.gif Самайн, Iмболк - гэта дзверы, шчыля памiж мiроу, гэта магiя - таму трэба праработать гэты момант значна лепш. С цягам часу мы можам i змянiць назвы на больш адпавядаючыя сэнсу. I калi ты сур'езна зацiкаулены у гэтых пытаннях - тэлефануй мне, сустрэнемся wink.gif

Сообщение отредактировал Ратмир - Пятница, 21-oe Июля 2006, 16:23
User is offlinePM
+Quote Post
Яраслаў
post Суббота, 22-oe Июля 2006, 09:11
Сообщение #11

Guardsman
Group Icon
Приключенец

Ну, па-першае, калі б у мяне была магчымасьць, я б яшчэ ў першым мерапрыемстве абраў удзел. І прычыны былі больш значныя, чым "жонка не прыехала", ці "з працы не адпрусьцілі". Наўпрост я не маю гэткай звычцы: пісаць, что "я вельмі жадю, але ня здольны", а потым кажныя дзьве-тры гадзіны ствіць "сумныя смайлікі" і скардзіцца на "няўдалы лёс". smile.gif

Дарэчы, на форуме вельмі вынікова можна паразмаўляць. Зірні хоць на мае ж паведамленьні ў "Философии и религии", зьвязаныя з раднавер'ем.

Цитата
вось i мае рацыю узять лепшае адтуль i адтуль

Зразумела, выказваньне "СЛАВЯНСКАЕ раднавер'е" не мае ніякага дачыненьне да вышых паходаў? Чаму б тады не ўзяць, напрыклад, яшчэ й грэцкія імёны для Багоў? Пасля нашай школы нам жа больш грэцкая міталёгія вядома. smile.gif Гэта больш нагадвае першыя спробы рэканструкцыя славянскай міталёгіі і пантыёну, калі ўсё, чаго нехапала, замянялася грэцкім...

Цитата
Разумееш, мы пакуль што прыйшлi да таго, што багоу мы чапаць не будзем, бяз iх пака жывем. А кельтскiя святы як раз такого да багоу дакрынення, як славянскiя, не маюць.

Вельмі цікава. Мо вы яшчэ сьцьвярджаеце, што Богі не маюць да гэтых сьвятаў дачыненьня??? УСЕ (падкрэсліваю ЎСЕ) калагодавыя сьвяты непарушна зьвязаны з тымі ці іншымі Багамі. Разглядаць іх па-асобку немагчыма, таму што губляецца іх сэнс. Тая ж супрацьлегласьць Моцы і Розуму, з якой ты сьмяяўся. Пярунаў дзень сьвяткуецца ўлетку, таму што ён Бог моцы, волі, борацьбы, пераадольваньня, а лета - час найбольшага абуджэньня, час маладосьці, час, калі да чалавека прыходзе моц... А Вялесоў дзень - канец зімы, канец жыцьця, калі чалавек ужо губляе моц, ды набывае розум, мудрасьць, разуменьне, Богам якіх і зьяўляецца Вялес. І няма нічога сьмешнага ў супрацьстаўленьні Моцы і Розуму. Я тут аніякім чынам не пакрыўдзіў прыхільнікаў таго ці іншага Бога. Я сам слаўлю абодвух. Доказ слаўленьня Вялеса - вышэйшая мовазнаўчая і педагагічная адукацыя, слаўленьня Пяруна - тое, што я лейтынант узброеных сіл нашай краіны.

Цитата
Самайн, Iмболк - гэта дзверы, шчыля памiж мiроу, гэта магiя

Чараўніцтва - гэта да Вялеса.
А дзьверы паміж Явой і Навой у нас і так адчыняюцца два разы ў год: гэта дзьве Вялесавы ночы, калі Чарнабог (з усімі "цёмнымі", як іх падчас клічуць, Багамі) перадае кіраваньне гадавым колам Белбогу (і ўсім "сьветлым" Багам) - 1 траўня, і наадварот - 1 лістапада. Гэтыя дзьве ночы таксама клічуць Жывіна і Марына ночы адпаведна.

Цитата
I калi ты сур'езна зацiкаулены у гэтых пытаннях - тэлефануй мне, сустрэнемся

Я ўжо казаў, што магчымасьцяў пакуль зусім няма. sad.gif
Калі наступныя мерапрыемствы будуць прыпадаць на тыя нешматлікія моманты, калі ў мяне будзе вольны час, павер мне, ты будзеш першы, хто пра гэта даведаецца. biggrin.gif
User is offlinePM
+Quote Post
Яраслаў
post Суббота, 22-oe Июля 2006, 09:29
Сообщение #12

Guardsman
Group Icon
Приключенец

У дадатак прыводжу спасылкі на некаторыя тэмы форуму "Философия и религия", на якія я ўзгадваў напачатку папярэдняга паведамленьня:
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Среда, 26-oe Июля 2006, 07:51
Сообщение #13

Язычник
Group Icon
Приключенец

Продолжу на русском, так мне будет проще и быстрее rolleyes.gif

Цитата(Яраслаў @ 22 July 2006, 10:11 ) *
Ну, па-першае, калі б у мяне была магчымасьць, я б яшчэ ў першым мерапрыемстве абраў удзел. Калі наступныя мерапрыемствы будуць прыпадаць на тыя нешматлікія моманты, калі ў мяне будзе вольны час, павер мне, ты будзеш першы, хто пра гэта даведаецца. biggrin.gif

Тогда можешь сообщить об этих моментах заранее, и мы подстроимся специально под тебя cool.gif

Дарэчы, на форуме вельмі вынікова можна паразмаўляць.

Можно, конечно, но в реале на это уйдет день, а в сети - месяцы, да и результат этих "дебатов" (а это одно из свойств форума - общение часто превращается в жаркие споры с переходом на личности, которых в реале бы просто не было) у меня вызывает некоторое сомнение - так что до встречи в походе! tongue.gif wink.gif

По остальным вопросом пройдусь вкратце, для затравки biggrin.gif Подробнее их можно будет обсудить при встрече...

Зразумела, выказваньне "СЛАВЯНСКАЕ раднавер'е" не мае ніякага дачыненьне да вышых паходаў?

Скажем так, оно имеет практически такое же отношение к походам, как и "СКАНДИНАВСКАЯ ТРАДИЦИЯ", и многие другие языческие течения. Просто славянская традиция как-то ближе, она является отправной точкой, но задачи у походов иные - лучше понять себя и мир, а также найти наиболее адекватные способы построения взаимоотношений с миром, для чего, на мой взгляд, необходимо формирование цельного мировоззрения и понимание законов развития вселенной, отраженных, например, в праздниках годового кола.

Чаму б тады не ўзяць, напрыклад, яшчэ й грэцкія імёны для Багоў?

Мне вообще не нужны имена богов, как ты говорил однажды в теме про язычество:

Цитата
К тому же, есть люди, которые умудряются быть язычниками, не почитая НИ ОДНОГО (!) бога. Они почитают лишь народный дух и саму природу в целом. И они тоже правы.

Так вот я как раз отношусь к числу таких людей smile.gif

УСЕ калагодавыя сьвяты непарушна зьвязаны з тымі ці іншымі Багамі.

Ты, похоже, пропустил одно ключевое слово: БЫЛИ связаны. Так что:

Разглядаць іх па-асобку немагчыма, таму што губляецца іх сэнс.

Для меня весьма сомнительный тезис, к тому же без доказательств. Я считаю, что можно прекрасно обойтись и без богов, сохраняя смысл праздников, так как смысл - не в богах, а в циклическом развитии жизни (рождение, юнность, зрелость, (пере)рождение). Отсюда и копаю biggrin.gif Помнишь, как ты сам говорил:

Цитата
А про антропоморфных богов я уже сказал выше. Идол кого тебе будет проще изобразить: некой бесформенной субстанции, которая и субстанцией-то не является, или нечто с человеческим телом и лицом? Согласен, антропоморфность появилась позже, но разве изменилась суть того же духа реки, которого потом стали называть водяным?

Я думаю, что изменилась, обросла выдумками и суевериями. Именно поэтому мне не близок подход делать из сил природы - человеческие личности, так как достаточно одного "пробела" в традиции, чтобы потом живая практика работы с энергией превратилась в просто обряд с мифологическим оттенком sad.gif Ты некорректно выше поставил вопрос: кого легче изобразить? Это значит, что НАДО кого-то изображать. Я считаю иначе - эгрегоры богов во многом закрывают нам доступ к пониманию мира, т.к. для эгрегора не важно - истинно ли утверждение или нет, ему важно - чтобы в это люди верили, а там уж и он подключиться.

Чараўніцтва - гэта да Вялеса. А дзьверы паміж Явой і Навой у нас і так адчыняюцца два разы ў год: гэта дзьве Вялесавы ночы, калі Чарнабог (з усімі "цёмнымі", як іх падчас клічуць, Багамі) перадае кіраваньне гадавым колам Белбогу (і ўсім "сьветлым" Багам) - 1 траўня, і наадварот - 1 лістапада. Гэтыя дзьве ночы таксама клічуць Жывіна і Марына ночы адпаведна.

Вот и иллюстрация к тому, о чем я говорил выше sad.gif Если ты мне сможешь объянить подробно, что скрывается под СИМВОЛАМИ этих богов (Велес, Белобог, Чернобог и т.д.), то я удостоверюсь в том, что традиция действительно жива (хотя бы в этом вопросе). И вот как раз это объяснение, без ссылки на "свет/тьму" и разных богов, я бы принял как основу для языческого мировоззрение, т.к. её можно лишь забыть, но нельзя исказить, в отличии от иносказательго объяснения через образы богов.

P.S. Я в интернете сейчас бываю всего раз-два в неделю, так что проще было бы все же созвониться, и хотя бы по телефону обсудить эти вопросы wink.gif В общем, жду на связи...
User is offlinePM
+Quote Post
Яраслаў
post Четверг, 27-oe Июля 2006, 09:56
Сообщение #14

Guardsman
Group Icon
Приключенец

Цитата
Продолжу на русском, так мне будет проще и быстрее

А мне? smile.gif

Цитата
Тогда можешь сообщить об этих моментах заранее, и мы подстроимся специально под тебя

Добра, калі на Каляды...

Цитата
Просто славянская традиция как-то ближе...

"Как-то"? А ты, прабач, якой нацыянальнасьці?
Кожны народ мае сваю традыцыю, якая адрозніваецца сваімі імёнамі, назвамі, поглядамі і г.д. Гэта тое ж, як кожны народ мае сваю мову. З'явы рэчаіснасьці кожная мова апісвае адныя і тыя ж, але мае для іх свае назвы, якія з'яўляюцца НАЙБОЛЬШ блізкімі для прадстаўнікоў гэтага народу. А ўсе астатнія мовы ў тысяцы разоў далей ад роднай. Тое ж і з раднавер'ем. Мне, напрыклад, скандынаўскае ці кельцкае раднавер'е ну ЗУСІМ не блізкія, хаця я іх і даволі добра ведаю. Таму я і лічу, што нельга казаць "как-то" у гэтым выпадку. Гэта мне нагадвае некае "шуканьне" сэнсу за мяжой. А вытокі гэтага ў тым, што нас яшчэ са школы вучылі, што "нармальныя" рэлігійныя сістэмы была толькі ў грэкаў, рымлян ды скандынаваў. А пра нашу культуру маўчалі ўвогуле (ну, час ад часу Пяруна ўзгадвалі). таму і складаецца ўражаньне, но ў нас яе і не было. А на самой справе, калі кінуць больш глыбокі позірк, можна заўважыць, што наша "рэлігійная сістэма" была больш прапрацаваная і больш лягічная, чым іншыя.

Цитата
найти наиболее адекватные способы построения взаимоотношений с миром, для чего, на мой взгляд, необходимо формирование цельного мировоззрения и понимание законов развития вселенной

Ты можаш мне ня верыць, але ў "геніялёгіі" і сімбалях Багоў закладзены ЎСЕ законы развіцця сусьвету. А прастым "прыкручваньнем" гадавых сьвят да некіх там дат складана чаго-небуць дасягнуць.
Што даюць зьвесткі аб тым, што сьвята Каляды сьвяткуецца 25-га сьнежня і прывязана да сонцастаяньня? Новае кола руху Сонца ці новага жыцьця? Так. І на гэтым - усё. Больш ніякага сэнсу з гэтага ня выцягнуць. Нават не растлумачыць, чаму сонцастаяньне 22-га, а сьвята 25-га.
А вось калі "дадаць" Багоў зь іх антрапаморфнасьцю, тады шмат аб чым даведацца магчыма.
Чаму 25-га, а не 22-га? Каляда - сьвята НАРАДЖЭНЬНЯ (як у чалавека) Сонца, і нараджаецца яно як немаўля. А нараджэньне чалавека НІКОЛІ не сьвяткавалі ў гэты жа дзень. ТОЛЬКІ праз 3 дні, калі яго сувязь са сьветам і жыцьцём цалкам усталёвана. Таму і нараджэньне Сонца сьвяткуюць толькі праз тры дні.
І само Сонца да канца Вялесавых сьвятак (12 дзён пасля Каляды, якія атаесамляюцца з 12 месяцамі; таму і назва "Каляды", што працягваецца сьвяткаваньне 13 дзён) Сонцам не завецца, як і дзіцяці, яму давалі іншае імя, каб пазбавіць яго ад уплыву чараўніцтва.
Што адзначаюць 22-га? Карачуна. Час, калі старое Сонца памірае. Але ядразу ж перараджаецца ў маладое (але "паведамляюць" аб гэтым толькі праз 3 дні).
І што, магчыма б было ўсё гэта без антрапаморфных Багоў?
Калі існасьць мае назву, зь ёй магчыма ўзаемадзейнічаць. Ты ж не можаш працаваць з рэччу, якая не мае назвы (ты можаш тую назву ня ведаць, але быць яна павінна).
Таму і сілы Прыроды ўсе маюць імёны, усе маюць антрапаморфныя характэрыстыкі, таму што толькі так магчымы зносіны паміх імі і чалавекам.

Цитата
Мне вообще не нужны имена богов

Як я ужо казаў, усё павінна мець назву/імя, хоць ты можаш іх і ня ведаць. smile.gif

Цитата
Так вот я как раз отношусь к числу таких людей

Я ж не супраць. Але гэта твой погляд. Гэта як з мовамі: ты можаш вывучыць толькі некаторыя вобласьці мовы і прызнаваць толькі іх, але ад гэтага мова цалкам існаваць не перастане.
Я гэта да таго, што ты спрабуеш аднавіць сэнс гадавога кола "без ўдзела" Багоў, але гэта немагчыма, таму што Богі з'яўляюцца абавязковым элементам годавога кола, такімі ж, як рух Сонца і Месяца.
Ніхто не перашкаджае табе сьвяткаваць гэта ўсё толькі як прыродныя падзеі, але ня трэба сьцьвярджаць, што яны з Багамі не зьвязаны.

Цитата
Ты, похоже, пропустил одно ключевое слово: БЫЛИ связаны.

Я прафісійны мовазнаўца, таму я нічога не прапусьціў. biggrin.gif
Для каго былі, а для каго і ЗЬВЯЗАНЫ.
Тое што ты робіш... Ну як гэта сказаць... Вось, напрыклад, ты будзеш сьвяткаваць Дзень Перамогі 9-га траўня, толькі таму што ён так сьвяткуецца. І будзеш сьцьвярджаць, што табе "не патрэбна" ведаць, хто з кім ваяваў, хто каго перамог, як гэтыя народы і краіны зваліся, з чаго ўсё пачалося і г.д. Ты наўпрост пакідаш дату і некае падабенства "сэнсу" (хтосьці кагосьці перамог, таму і Дзень Перамогі).

Цитата
Для меня весьма сомнительный тезис, к тому же без доказательств.

Гэта выказваньне з серыі: "Дакажыце мен, што камяні не жывыя". Ніхто яшчэ не здоліў даказаць.
Калі ты ўпёрся, што Багі табе на патрэбны, табе ўжо ніякія доказы не дапамогуць. Я табе ўжо некалькі прыкладаў прывёў, як сэнс сьвята непарушна зьвязаны з Багамі...

Цитата
так как смысл - не в богах, а в циклическом развитии жизни

Ёсьць такі Бог - Ярыла. Увесь яго сэнс завязаны на перераджэньні. "Парень молодой, да старец с седой бородой". У адной руцэ калосьсе, у другой - чэрап.

Цитата
Я думаю, что изменилась, обросла выдумками и суевериями.

Гэта не выдумкі. Гэта так званыя міты. Увесь мой універскі дыплом пабудаваны на тым, што міт - гэта ПАЭТЫЧНА ЗАКАДАВАНАЯ НАВУКОВАЯ ТЭОРЫЯ. Таму, КОЖНЫ міт паэтычна перадае РЭАЛЬНЫЯ сувязі і заканавернаьці. Я на аснове фізічных законаў магу даказаць, што выказваньне "Грыбоў шмат з'явілася - хутка будзе патрэба ў хлопцах, бо будзе вайна" з'яўляецца не некім прыдумленьнем, а лягічнай заканамернасьцю. Так што ня трэба казаць пра прыдумленьні ў міталёгіі.

Цитата
Именно поэтому мне не близок подход делать из сил природы - человеческие личности,

А ніхто і не робіць. Ну, може сёньнешнія "неаязычнікі" і робяць, але раднавер ніколі не скажа, што Бог - гэта чалавечая асоба.

Цитата
Ты некорректно выше поставил вопрос: кого легче изобразить? Это значит, что НАДО кого-то изображать.

Зразумела, ТРЭБА. Існуе тры капішча: народнае, хатняе і ў сэрцы. І кожнае зь іх МАДЭЛЮЕ навакольны сусьвет. Чуў калі-небудзь пра закон вялікага ў малым? Дык вось капішчы і выявы Багоў у адпаведнасьці зь ім і ствараюцца. І тое, што клічуць "непасрэднымі зносінамі з Прыродай", з'яўляецца, на самой справе, выкарыстаньнем капішча ў сэрцы, бо сама існасьць чалавечай сьвядомасьці зьмяшчаецца ў тым, што ён УСЁ ўспрыва праз ВОБРАЗЫ.

Цитата
т.к. для эгрегора не важно - истинно ли утверждение или нет, ему важно - чтобы в это люди верили

Не блытай з хрысьціянствам. Нашым багам не патрэбна, каб у іх ВЕРЫЛІ.

Цитата
Если ты мне сможешь объянить подробно, что скрывается под СИМВОЛАМИ этих богов (Велес, Белобог, Чернобог и т.д.)

А сам не здагадваешся? smile.gif
Белбог/Чарнабог - сілы ЗАХАВАНЬНЯ і ЗЬМЯНЕНЬНЯ адпаведна. УСЁ! Яны вызначаюць увесь рух жыцьця. не было б зьмяненьня, сьвет быў бы статычным малюнкам, не было б захаваньня - сьвет быў бы хаосам, матэматычнай кропкай. ІСпаборніцтва гэтых сіл і вызначае жыцьцё. Белбог і Чарнабог - тыя дзьве сілы, якія па волі Рода стваралі сусьвет.
Вялес - Бог БАГАЦЬЦЯ. Для адных тое багацьце ў грошах, у колькасьці кароў ды сьвіей. А для іншых - у ведах, у мудрасьці, у чараўніцтве, нарэшце. Гэты Бог з'яўляецца правадыром у "іншы сьвет", ён стаіць на мяжы Явы (матэрыяльнага сьвету) і Навы (нематэрыяльнаго, душэўнага, інфармацыйнага сьвету), таму ён валодае ўсімі ведамі і ўсімі сакрэтамі. І ён ніколі не адкажа ў мудрасьці таму, хто да яе імкнецца, і хто варты той мудрасьці (паданьне пра рог багацьця). Сімбаль Вялеса - зьмяя ці сьпіраль, якая накіравана ўнутр, да самапазнаньня.
Пярун, наадварот, - Бог моцы, пераадольваньня, гонару, вартасьці, зьмяненьня навакольля, крэпасьці Духу, абароны сваіх асноў, абарона свайго права на жыцьцё. Ён - Бог вояў, якія абралі шлях змаганьня за свой Род. "Выбрал воин волчью долю - смерть за жизнь других принять".
"Дзейнасьць" гэтых Багоў можна назіраць дзе заўгодна. Дзейнасьць Пяруна, гэта ня толькі забойствы ці вайсковая служба. Не. Гэта і перамога праўды, і пакараньне вінаватых, і преамога над сабой, і здабыцьцё веры ў сябе...

Цитата
т.к. её можно лишь забыть, но нельзя исказить, в отличии от иносказательго объяснения через образы богов.

Як раз наадварот. smile.gif На некаторыя законы можна забыцца (як гэта зараз у сусьвеце і адбываецца). Але, ведаючы "сьферы дзейнасьці" Багоў, іх "генеалёгію" і паданьні пра іх, магчыма гэтыя законы ўзгадаць.

Заўвага: Прабач, калі будуць памыкі друку ці некаторыя памылкі - няма часу правяраць. smile.gif

Сообщение отредактировал Яраслаў - Четверг, 27-oe Июля 2006, 10:00
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Среда, 2-oe Августа 2006, 20:24
Сообщение #15

Язычник
Group Icon
Приключенец

Привет, Яраслаў! smile.gif

В кои то веки добрался до Интернета, так что отвечу сейчас тебе по-порядку.

1) Для начала перечитал ВСЕ (!) ветки, что ты мне советовал, и еще раз убедился в том, что обсуждение подобных вопросов через форум - пустая трата времени rolleyes.gif Так что мое предложение все еще в силе, жду твоего звонка wink.gif

2) Благодарю за подробный ответ, было оч. интересно тебя почитать tongue.gif Я не упираюсь не в какую идею (даже по поводу богов biggrin.gif ), если будут достаточные аргументы - я изменю свое мнение. Пока же твоих доводов явно мало для меня: то, что ты описываешь законы вселенной на примере образов и взаимоотношений богов, действительно интересно в плане познания, но никак не доказывает, что этого нельзя делать по-другому unsure.gif wink.gif Твои доводы про связь богов с праздниками скорее говорят не о богах, а о том, что стоит "за ними" - а выяснением именно этого я сейчас и занят! cool.gif Так что оч. хочу с тобой пообщаться в живую, если можно, кинь в личку, куда и когда к тебе можно приехать в гости, если это в пределах Беларуси - готов даже на дальнюю поездку wink.gif smile.gif

3) Я признаю роль славянской культуры, как и других традиций, но мне кажется, что в наше время язычеству, чтобы существовать, нужно стать несколько иным - не привязанным к образам богов, а говорящем на том языке, что есть сейчас - энергетическое тело, чакры, биополя и т.д. Подробнее эту идею еще буду обдумывать. В принципе, если бы я нашел живого носителя цельной Традиции, то такая необходимость, возможно, и не возникла бы rolleyes.gif В противном случае - придеть доходить до многого самому... wink.gif

P.S. Вот, кстати, полный вариант годового коло с кратким описанием, который у меня получился:

Изображение

Изображение

2ВСЕ

Поздравляю всех язычников с приближающимся праздником Лугнаса, днем грома, началом осени... unsure.gif Грустно немного, что лето уже заканчивается, а столько еще хотелось сделать в нем rolleyes.gif Но время идет своим чередом, коло вращается, так что пора и нам следовать за ним... Успехов всем в вашем Поиске, и до встречи на Таусене, дне осенннего равноденствия! wink.gif

P.S. Желающие, что бы Таусень действительно получился, могут заезжать в гости уже сейчас - вопросов для подготовки масса smile.gif До скорой встречи!
User is offlinePM
+Quote Post
Яраслаў
post Четверг, 3-e Августа 2006, 07:11
Сообщение #16

Guardsman
Group Icon
Приключенец

Цитата
энергетическое тело, чакры, биополя и т.д.

Асаблива парадавали чакры. biggrin.gif

Цитата
Твои доводы про связь богов с праздниками скорее говорят не о богах, а о том, что стоит "за ними" - а выяснением именно этого я сейчас и занят!

Ведаеш, знак Вялеса - сьпіраль, якая ідзе ўнурт, унутр сябе. Гэткі жа шлях і во ўсіх людзей павінен быць - ад зьнешніх, вонкавых рэчаў да сутнасьці. Сучасны раднавер проста павінен прайсьці прыкладна наступны шлях: хрысьціянства - сатанізм - New Age - скандынаўская традыцыя - славянская раднавер'е (ці атэізм - скандынавы - славянскае раднавер'е). Усе варыянты пералічваць ня буду. Сэнс у тым, каб праз адмаўленьне, шуканьне, памылкі і г.д. прыйсьці да раднавер'я. А інакш гэта будзе нешта, падобнае на New Age, які, па сутнасьці, з'яўляецца не больш, чым "захапленьнем". такім жа, як і ралявые гульні. Наўпрост "прыкольна". У ім, як раз, і мяшаюцца традыцыі, шсплаваюць розныя "чакры" і г.д.

Вяртаючыся да Вялесавай сьпіралі. Ад вонкавага - да сутнасьці. Раднавер павінен прайсьці шлях ад казак і паданьняў да політэізму, ад політэізму да Родных Багоў, да іх паразуменьня, а ўжо толькі пасля - да паразуменьня таго, што Богі сабою атаесамляюць. А ты, як мне здаецца, жадаеш адразу "скокнуць" да паразуменьня сутнасьці Багоў. А гэта, як кажа паданьне аб Вялесавым Роге багацьця, нічога не атрымаецца, таму што чалавек ня здольны зразумець больш, чым тое, что ён здольны, ПАДРЫХТАВАНЫ зразумець. Ужо колькі раз сустракаліся выпадкі, і практыка паказвае, што пакуль чалавека, напрыклад, ня будзе ведаць казак, ён ня здолее адрозніць Бога ад духа і г.д. Не, магчыма ў цябе што і атрымаецца за гэтым "пераскокам", я ж не магу дакладна ведаць. Але часьцей за ўсё гэта скончваецца "вычварэньнем" накшталт усялякіх У-РА-патрыётаў і "расшыфроўчыкаў азбукі".

Цитата
но мне кажется, что в наше время язычеству, чтобы существовать, нужно стать несколько иным

Як я ўжо казаў, гэта можа прывесьці цябе да плыні New Age, якую ня любяць ні "стандартныя" хрысьціяне, ні раднаверы.

Цитата
Так что оч. хочу с тобой пообщаться в живую, если можно, кинь в личку, куда и когда к тебе можно приехать в гости, если это в пределах Беларуси - готов даже на дальнюю поездку

Я сам ня ведаю, куды мяне заўта зашлюць. smile.gif

Цитата
Поздравляю всех язычников с приближающимся праздником Лугнаса, днем грома, началом осени...

Вось і першы прыклад. Ты мяне, як раднавера, віншуеш з НЕКІМ сьвятам, якое я НЯ ВЕДАЮ. І гэта нармальна, бо ў мяне, як у славяніна, ёсьць сваё сьвята грому - Пярунаў дзень, які, дарэчы, ужо быў 20 ліпеня (разам з пярунамі і дажджом smile.gif ). Сярод раднавераў, дарэчы, прынята віншаваць іншых з ІХ сявтамі. Напрыклад, скандынаўскі раднавер (ці чалавек, які скандынаўскай традыцыі прытрымліваецца) ня будзе віншаваць славянскага раднавера з Йолем. Таму, калі ўжо з чым і віншуеш славян, дык спрабуй ужываць нашы сьвяты. А тое подаецца, нібыта габрэя з божым нараджэньнем віншеш. biggrin.gif
User is offlinePM
+Quote Post
Карл
post Четверг, 3-e Августа 2006, 10:44
Сообщение #17

полковник
Group Icon
Приключенец

Задрали неоязычники. Из-за всяких И. Асовых, Ю.Миролюбовых и прочих популистов-фальсификаторов страдает наука. Бабки рулят и комерчески выгодные фальсификаты типа "Влесовой книги" продаются стотысячными тиражами, тогда как у ученых нет денег и опровержения они выпускают только в малодоступных сборниках конференций.
Долой неоязычников - стадо, на котором зарабатывают бабки! Даешь реальные факты и научное знание!
Ярослав, вы видно подкованный чел, но филолог. Это хорошо, но мало, изучите археологию. Хотя даже Иванов и Топоров сказали немало. Читали? А Рыбакова со своим "всемогущим" Родом засуньте куда подальше. Советский номенклатурщик просто не давал людям говорить, навязывая свою кривую концепцию верховенства Рода (которую тоже позаимствовал smile.gif), хотя археолог он неплохой, признаю.

Сообщение отредактировал Карл Каменнозубый - Понедельник, 7-oe Августа 2006, 10:33
User is offlinePM
+Quote Post
Ратмир
post Понедельник, 7-oe Августа 2006, 10:35
Сообщение #18

Язычник
Group Icon
Приключенец

2Яраслаў

Цитата(Яраслаў @ 03 August 2006, 08:11 ) *

Раднавер павінен прайсьці шлях ад казак і паданьняў да політэізму, ад політэізму да Родных Багоў, да іх паразуменьня, а ўжо толькі пасля - да паразуменьня таго, што Богі сабою атаесамляюць. А ты, як мне здаецца, жадаеш адразу "скокнуць" да паразуменьня сутнасьці Багоў.

Это тебе только "здаецца" rolleyes.gif Сказок и преданий я уже читал и изучал множество, с политэизмом как раз закончил недавно разбираться, а вот дальше - действительно хочу перейти сразу к сути, а не блукать в современных идеях ролевиков, new-age'а и различных староверов-инглингов unsure.gif Я ЗНАЮ, что это возможно, т.к. этим путем, путем воина-одиночки, путем шамана проходили многие и до меня. Конечно, идеальный вариант - найти учителя, но пока такового нет - буду думать своей головой wink.gif

Ты мяне, як раднавера, віншуеш з НЕКІМ сьвятам, якое я НЯ ВЕДАЮ.

И что?? blink.gif Ты возьмешься утверждать, что знаешь праздники ВСЕХ ЯЗЫЧНИКОВ?? rolleyes.gif Я поздравляю язычников с природным праздником, и для меня без разницы, как его кто называет smile.gif

Таму, калі ўжо з чым і віншуеш славян, дык спрабуй ужываць нашы сьвяты.

А кто сказал, что я "віншую славян"?? Я ведь говорил про всех язычников...

В общем, если тебе интересно пообщаться - все таки договорись, чтобы тебя "послали" поближе ко мне, чтобы могли пересечься biggrin.gif

2Карл Каменнозубый

Во многом разделяю твои чувства, но уж лучше идти к истене кривой дорожкой, чем сидеть на заднице и ждать, что наступит рай на земле... rolleyes.gif biggrin.gif
User is offlinePM
+Quote Post
Карл
post Понедельник, 7-oe Августа 2006, 13:57
Сообщение #19

полковник
Group Icon
Приключенец

Цитата(Ратмир @ 07 August 2006, 11:35 ) *

уж лучше идти к истене кривой дорожкой///

Психоаналитики утверждают, что случайных опечаток не бывает. rolleyes.gif
Идти к стене? wink.gif Во-во, упретесь tongue.gif
О чем вы вообще рассуждаете? Не уж то пророками себя возомнили? biggrin.gif
User is offlinePM
+Quote Post
Яраслаў
post Вторник, 8-oe Августа 2006, 07:39
Сообщение #20

Guardsman
Group Icon
Приключенец

Цитата
Конечно, идеальный вариант - найти учителя, но пока такового нет - буду думать своей головой

Калі ласка. Я ж не супраць. Галоўнае, каб не зайшоў, як кажуць, "не туды".

Цитата
И что?? Ты возьмешься утверждать, что знаешь праздники ВСЕХ ЯЗЫЧНИКОВ?? Я поздравляю язычников с природным праздником, и для меня без разницы, как его кто называет

Наўпрост, гэта тое ж самае, што пачынаць размову з чалавекам на мове, якую ён ня ведае. Гэта наўпрост правіла "ветлівага стаўленьня" да чалавека. Як я ужо пісаў: "А тое подаецца, нібыта габрэя з божым нараджэньнем віншеш".

Карл Каменнозубый
Ёсьць такі жарт пра "дзень ветлівага стаўленьне да пакупнікоў". І было там адно выказваньне:
"Я сейчас пойду на [три буквы], а ты быстренько-быстренько за мной!"
Спадзяюся, "разумнаму і ветліваму чалавеку" два разы тлумачыць ня трэба...

Сообщение отредактировал Яраслаў - Вторник, 8-oe Августа 2006, 07:43
User is offlinePM
+Quote Post

2 страницы V  1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 посетитель читает эту тему (1 гость и 0 скрытых пользователей)
0 пользователей:

-
uptime
Текстовая версия Сейчас: Сб 19 Авг 2017 07:35